„Graj, póki grasz” – teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera – w ramach 11. Ery Schaeffera zawita w Teatrze im. Adama Mickiewicza przy ul. Kilińskiego 15 w Częstochowie – 13 grudnia 2019 roku o 19:00.

„Graj, póki grasz”, to teatr instrumentalny Schaeffera w nowej odsłonie. Spektakl będący kolażem kreacji aktorskich, tańca współczesnego i różnych form muzycznych został wyprodukowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA. Fundacja od lat propaguje twórczość Bogusława Schaeffera – kompozytora, dramaturga, grafika, filozofa – artysty awangardowego, który lekceważył kanony i sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”.

Reżyseria i Scenariusz: Maciej Sobociński (reżyserował już wcześniej w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie).

Wystąpią: wirtuoz akordeonu – Marcin Wyrostek z zespołem Corazon oraz charyzmatyczny raper – Andy Ninvalle, a także aktorzy: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Sean Palmer i Witold Jurewicz (tu w roli tancerza, wcześniej był choreografem przy powstawaniu bajki dla dzieci „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka” oraz  spektaklu dla dorosłych „Miasto Szklanych Słoni” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie).

„Zakładaliśmy, że będziemy świętować w tym roku z profesorem jego 90. urodziny. Jednak profesor odszedł, stąd mój pomysł na „karuzelę Bogusława Schaeffera”, spektakl zawieszony między życiem a śmiercią, świętowanie urodzin i wspominanie. Nie będzie to jednak smutne święto, przeciwnie – po Schaefferowsku wyzwolone, szalone i spontaniczne. Ludzie w jego sztukach po gombrowiczowsku przeglądają się nawzajem, zdzierają z siebie maski, atakują,
a potem przytulają. Działa to najpełniej, gdy aktor jest obecny na scenie. W jego sztukach wciąż pojawia się refleksja nad tym, kim aktor jest i po co występuje…” – Tak o Festiwalu mówi sam reżyser Maciej Sobociński.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji kultury.

Patroni Medialni: Legalna Kultura, polmic.pl, e-Teatr.pl, AICT, Dziennik Teatralny oraz Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.

Sponsorzy: Duravit, Hotele Mercure i Ibis w Częstochowie.

Partner: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie sięgające do twórczości artysty, który stał się źródłem inspiracji dla następnych pokoleń.

Tak było: