Seria płyt BSCH

Seria płyt BSCH to próba stworzenia komplementarnego i atrakcyjnego portretu fonograficznego jednego z najważniejszych, najpłodniejszych, najbardziej wszechstronnych, ale też – wyjątkowo „nierównego” – spośród polskich kompozytorów. Monograficzną serię Bogusława Schaeffera otworzyliśmy w 2019 roku kameralnym albumem „Dialogues”. W roku 2021/2022  powstała publikacja albumu z muzyką symfoniczną: autorskiego nagrania monumentalnego IV Koncertu fortepianowego, stanowiącego opus magnum kompozytora w gatunku, oraz jednego z najbardziej eksperymentalnych – „Mszy symfonicznej”. Zadanie zrealizowane zostanie we współpracy z wydawnictwem Bolt Records.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny Ślad” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w kwocie 37 tys zł.

XIII ERA SCHAEFFERA. Schaeffer Arts Fight

ERA SCHAEFFERA XIII zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim, nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział Artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki. Nieoczywiste Zderzenia My śli i Słów, Muzyki i Dźwięku – Emocje rozpinane i napinane w nieoczywistych konfrontacjach Artystów zbudują Tu i Teraz tego wyjątkowego wieczoru nieprzewidywalną Schaefferowską Strukturę – niepowtarzalny Collage pełen zaskoczeń – uniesień i upadków. Bez Końca – Bez Początku – w Trwaniu i Zapętlęniu. Schaeffer Arts Fight to wydarzenie, które zabrzmi wyjątkowo, jednorazowo – by po nieustępliwej, energetycznej Walce o Sztukę – utonąć w Ciszy szeptów – pozostając Niedokończonym, Nienasyconym, Nieskończonym.  

„Czy myśl jest dramaturgiczna, czy nadaje się do przekazywania w teatrze, który jak sądzimy lekkomyślnie – ma nas bawić? Lubię bawić się myślami. Tematem moich utworów dramatycznych będzie zawsze pytanie o możliwościach Człowieka, o jego zdolnościach, o pojemności jego rozumu, o wszystkim co jego dotyczy. Tworząc sytuacje teatralne staram się z nich wydobyć to co w teatrze nazywamy akcją. Aby ową akcję stworzyć, muszę usytuować moich bohaterów, ale w sposób Transcendentny, nie Zwykły, w sposób Nadrealny, nie Rzeczywisty…. Żadnej umowy, żadnych ograniczeń, czas trwania, jego wypełnienie, intensywność akcji, obsada, role przejmowane przez wykonawców – wszystko to powinno być jak najdłużej otwarte, do zadysponowania, kiedy nadejdzie właściwy moment. Należy realizować akcję bez związku, „związki” pojawią się same …. / … /” (Bogusław Schaeffer)

 

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Remont i zakup wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej i promocji polskiej sztuki współczesnej


Remont siedziby Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta-

Pod koniec roku 2020 odbył się generalny remont głównej siedziby Fundacji. Był on możliwy dzięki środkom z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont stworzył warunki bezpiecznego przechowywania materiałów archiwalnych (zbioru dzieł oraz rękopisów) oraz na udostępnianie ich w ramach wizyt studyjnych i prac badawczych.

Bogusław Schaeffer powierzył Fundacji pieczę nad swym dorobkiem – zbiorem dzieł i rękopisów. Naszą misją jest więc zabezpieczenie zasobu i promocja twórczości genialnego, wszechstronnego artysty Bogusława Schaeffera. Fundacja prowadzi działania mające na celu wsparcie twórczości artystów. Remont miał na celu dostosowanie infrastruktury do standardów światowych, podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej Fundacji i rozszerzenie sieci kontaktów międzynarodowych mających na celu promocję twórczości wybitnego Polaka.

Dotychczasowa działalność artystyczno-kulturalna, przybierająca coraz częściej formę mecenatu uczyniła z Fundacji instytucję rozpoznawalną w środowiskach twórczych w kraju i poza jego granicami. Skala prowadzonych działań, zaangażowanie artystów skupionych wokół myśli Schaefferowskiej była ograniczona przez brak zaplecza infrastrukturalnego. Dzięki modernizacji siedziby Fundacji możliwa jest ciągłość zadań z zakresu edukacji kulturalnej, promocji twórczości Schaeffera, ze szczególnym uwzględnieniem młodego odbiorcy oraz nastawieniem na rozwój i budowę publiczności – odbiorców i entuzjastów jego dorobku intelektualnego i kunsztu kompozytorskiego. Fundacja skupi się także na realizacji międzypokoleniowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralno-multimedialnych.

Warsztaty będą miały na celu upowszechnianie uczestnictwa w kulturze przez podnoszenie kompetencji artystycznych oraz stworzenie przestrzeni integracji przedstawicieli różnych grup społecznych. Do prowadzenia warsztatów zaproszeni zostaną wybitni polscy artyści aktorzy, reżyser, muzycy, realizatorzy przedstawień multimedialnych współpracujący przy realizacji wydarzeń na światowym poziomie artystycznym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

12. ERA SCHAEFFERA z Nowego Świata – Schaeffer w L.A.

23 listopada br. twórcy 12. edycji Festiwalu Era Schaeffera zabiorą widzów w wirtualną podróż do kolejnego świata Bogusława Schaeffera rozpiętego między kontynentami. Tym razem wydarzenie online będzie spotkaniem artystycznym Warszawy i Los Angeles.

Multimedialny spektakl tegorocznej edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA wprost „z Nowego Świata – Schaeffer w L. A.” odbędzie się 23 listopada 2020 roku o godz. 21.00 polskiego czasu (o 12:00 w południe czasu L.A.). Będzie to niezwykłe, twórcze spotkanie dwóch miast położonych na różnych kontynentach – Warszawy i Los Angeles. Podczas wydarzenia online artyści biorący udział w schaefferowskim festiwalu 2020 połączą się z polskiej stolicy z artystami z amerykańskiego Miasta Aniołów. Spektakl będzie można obejrzeć online na kanałach Facebook i Vimeo przez stronę www Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta oraz na platformie streamingowej HowlRound.

Pandemiczne okoliczności nie przyćmiły kreatywnego schaefferowskiego ducha, który przyświeca działaniom Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta już od 12 lat. W tym roku, z inicjatywy   Krystyny Gierłowskiej – dyr. kreatywnej Fundacji, reżysera Macieja Sobocińskiego oraz kuratorki międzynarodowych projektów artystycznych Joanny Klass, Festiwal będzie odbywał się symultanicznie w Warszawie oraz w teatrze Redcat Center w Los Angeles. Realizowanie wydarzenia online za pomocą łączy internetowych to z jednej strony utrudnienie, ale daje też nowe możliwości, takie jak współpraca w tym samym czasie wielu partnerów rozsianych po świecie.

„Era Schaeffera to multidyscyplinarne wydarzenie z pogranicza awangardowego koncertu, tańca, choreografii i improwizacji, która będzie możliwa dzięki technologii streamingu na żywo. Scenariusz wydarzenia, powstały w wyniku improwizacji aktorskich, silnie inspirowany dramatami Bogusława Schaeffera, porusza uniwersalne kwestie samotności w stechnologizowanym świecie oraz pytań o sens sztuki i życia artysty. Te nurtujące postaci dramatu pytania zostają brutalnie zderzone z rzeczywistością (post)pandemiczną, w której status materialny wielu ludzi, także artystów, ulega ciągłym zmianom, a wartości uznawane dotąd za pewnik są nieustannie kwestionowane. Twórczość muzyczna, plastyczna oraz teatralna Bogusława Schaeffera, do której odnoszą się twórcy wydarzenia, po raz kolejny okazuje się idealnie ilustrować egzystencjalne lęki społeczne i dialogować z nimi w twórczy sposób” – mówi Krystyna Gierłowska, dyr. kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

Spektakl reżyseruje Maciej Sobociński, związany z ERĄ SCHAEFFERA od pierwszej edycji Festiwalu.

Zaproszeni artyści – Warszawa:

AKTORZY:
Lidia Bogaczówna
Izabela Warykiewicz
Marcel Wiercichowski
Sean Palmer
Witold Jurewicz

MUZYCY:
Michał Urbaniak
Michael Patches Stewart

Michał Wróblewski
Włodek Pawlik
Janusz Radek
Andy Ninvalle
Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon

Zaproszeni artyści – Los Angeles:

AKTORZY
Jessica Emmanuel
Izabella Miko
Paul Outlaw
Anthony Nikholchev
Peter Mark

CHOREOGRAFKI WRAZ Z ZESPOŁAMI
Heidi Duckler
Laurie Sefton
Micaela Taylor 

Miejsca realizacji ERA SCHAEFFERA 2020 LIVE:

Warszawa: Basen Artystyczny – Warszawska Opera Kameralna – siedziba FPS Aurea Porta przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie

Los Angeles: Redcat – Roy and Edna Disney/Calarts Theater

Wydarzenie online Era Schaeffera 2020 jest realizowane przez Fundację Aurea Porta we współpracy z IAM, Warszawską Operą Kameralną, UCLA School of Theater, Film and Television oraz CNP (Center for New Performance) przy California Institute of the Arts (CALARTS), a także Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz platformą HowlRound. Słowa wstępne wygłoszą: prof. Michael Hackett (UCLA), Dyrektor CNP prof. Travis Preston oraz Dyrektor Polish School of Music przy University of Southern California – dr Marek Żebrowski.

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego KULTURALNE POMOSTY Instytutu Adama Mickiewicza. Współfinansowano też przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa – Biuro Kultury.

Sponsorzy wydarzenia: Robyg S.A., Duravit Polska Sp. z o.o., Porta KMI Poland i Hotel Campanile Warszawa

Festiwal ERA SCHAEFFERA jest wydarzeniem organizowanym regularnie przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założoną z inicjatywy aktora Marka Frąckowiaka. Jego celem jest promocja i upowszechnianie dorobku artystycznego twórczości Bogusława Schaeffera – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Festiwal odbywa się cyklicznie od 2009 roku w Warszawie i gościnnie w innych polskich i zagranicznych miastach (Edynburg, Paryż, Madryt). To doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej, muzycznej i graficznej twórczości Mistrza. Wydarzenie ma bogatą formę, odmienną w każdym roku, wywołując duże zainteresowanie w środowisku twórczym w kraju i za granicą. Rdzeń Festiwalu ERA SCHAEFFERA tworzy stały zespół aktorów, do których rokrocznie dołączają zaproszeni artyści (aktorzy, muzycy, tancerze) z kraju i ze świata, nadając kolejnym edycjom unikatowego charakteru.

ERA SCHAEFFERA opiera się na realizacji pomysłu interdyscyplinarnego połączenia sztuk – teatru, tańca, muzyki, obrazu – wokół wybranych dzieł dramaturgicznych, muzycznych i filozoficznych Bogusława Schaeffera. W interpretacjach utworu wykorzystywane są bogate środki ekspresji reprezentowane przez różne dziedziny sztuki. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem utrzymanym w technice collage’u.

Bogusław Schaeffer [1929-2019] był z pewnością jednym z najoryginalniejszych twórców w dziejach polskiej kultury i awangardy w sztuce. To artysta o międzynarodowej sławie, ceniony w świecie, lecz nadal niedoceniany w Polsce, twórca wielowymiarowy – kompozytor, teoretyk muzyki, dramaturg, filozof, grafik, reżyser teatralny i aktor – nazywany Leonardem da Vinci XXI wieku. Był autorem: 17 książek, ponad 800 kompozycji muzycznych, 44 dramatów, 700 prac graficznych. Twórczość Schaeffera jest reprezentatywna dla całej polskiej sztuki współczesnej. Promocja dorobku jednego artysty podczas Festiwalu Era Schaeffera to w dużym zbliżeniu przedstawienie dorobku polskiej sztuki współczesnej w zakresie teatru, muzyki, plastyki i filozofii.

12 Festiwal Era Schaeffera

23 listopada Warszawa – Los Angeles

23 listopada br. twórcy 12. edycji Festiwalu Era Schaeffera zabiorą widzów w wirtualną podróż do kolejnego świata Bogusława Schaeffera rozpiętego między kontynentami. Tym razem wydarzenie online będzie spotkaniem artystycznym Warszawy i Los Angeles.Multimedialny spektakl tegorocznej edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA wprost „z Nowego Świata – Schaeffer w L. A.” odbędzie się 23 listopada 2020 roku o godz. 21.00 polskiego czasu (o 12:00 w południe czasu L.A.). Będzie to niezwykłe, twórcze spotkanie dwóch miast położonych na różnych kontynentach – Warszawy i Los Angeles. Podczas wydarzenia online artyści biorący udział w schaefferowskim festiwalu 2020 połączą się z polskiej stolicy z artystami z amerykańskiego Miasta Aniołów. Spektakl będzie można obejrzeć online na kanałach Facebook i Vimeo przez stronę www Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta oraz na platformie streamingowej HowlRound.Pandemiczne okoliczności nie przyćmiły kreatywnego schaefferowskiego ducha, który przyświeca działaniom Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta już od 12 lat. W tym roku, z inicjatywy Krystyny Gierłowskiej – dyr. kreatywnej Fundacji, reżysera Macieja Sobocińskiego oraz kuratorki międzynarodowych projektów artystycznych Joanny Klass, Festiwal będzie odbywał się symultanicznie w Warszawie oraz w teatrze Redcat Center w Los Angeles. Realizowanie wydarzenia online za pomocą łączy internetowych to z jednej strony utrudnienie, ale daje też nowe możliwości, takie jak współpraca w tym samym czasie wielu partnerów rozsianych po świecie.„Era Schaeffera to multidyscyplinarne wydarzenie z pogranicza awangardowego koncertu, tańca, choreografii i improwizacji, która będzie możliwa dzięki technologii streamingu na żywo. Scenariusz wydarzenia, powstały w wyniku improwizacji aktorskich, silnie inspirowany dramatami Bogusława Schaeffera, porusza uniwersalne kwestie samotności w stechnologizowanym świecie oraz pytań o sens sztuki i życia artysty. Te nurtujące postaci dramatu pytania zostają brutalnie zderzone z rzeczywistością (post)pandemiczną, w której status materialny wielu ludzi, także artystów, ulega ciągłym zmianom, a wartości uznawane dotąd za pewnik są nieustannie kwestionowane. Twórczość muzyczna, plastyczna oraz teatralna Bogusława Schaeffera, do której odnoszą się twórcy wydarzenia, po raz kolejny okazuje się idealnie ilustrować egzystencjalne lęki społeczne i dialogować z nimi w twórczy sposób” – mówi Krystyna Gierłowska, dyr. kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.Spektakl reżyseruje Maciej Sobociński, związany z ERĄ SCHAEFFERA od pierwszej edycji Festiwalu. Zaproszeni artyści – Warszawa:
AKTORZY:
Lidia Bogaczówna
Izabela Warykiewicz
Marcel Wiercichowski
Sean Palmer
Witold Jurewicz
MUZYCY:
Michał Urbaniak
Michael Patches Stewart
Michał Wróblewski
Włodek Pawlik
Janusz Radek
Andy Ninvalle
Marcin Wyrostek z zespołem Tango CorazonZaproszeni artyści – Los Angeles:
AKTORZY
Jessica Emmanuel
Izabella Miko
Paul Outlaw
Anthony Nikholchev
Peter Mark
CHOREOGRAFKI WRAZ Z ZESPOŁAMI
Heidi Duckler
Laurie Sefton
Micaela Taylor Miejsca realizacji ERA SCHAEFFERA 2020 LIVE:
Warszawa: Basen Artystyczny – Warszawska Opera Kameralna – siedziba FPS Aurea Porta przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie
Los Angeles: Redcat – Roy and Edna Disney/Calarts Theater Wydarzenie online Era Schaeffera 2020 jest realizowane przez Fundację Aurea Porta we współpracy z IAM, Warszawską Operą Kameralną, UCLA School of Theater, Film and Television oraz CNP (Center for New Performance) przy California Institute of the Arts (CALARTS), a także Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz platformą HowlRound. Słowa wstępne wygłoszą: prof. Michael Hackett (UCLA), Dyrektor CNP prof. Travis Preston oraz Dyrektor Polish School of Music przy University of Southern California – dr Marek Żebrowski.Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoWydarzenie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego KULTURALNE POMOSTY Instytutu Adama Mickiewicza. Współfinansowano też przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa – Biuro Kultury.Sponsorzy wydarzenia: Robyg S.A., Duravit Polska Sp. z o.o., Porta KMI Poland i Hotel Campanile Warszawa

Cyfrowy album z muzyką B.Schaeffera – Dialogues

To monograficzny cykl twórczości Bogusława Schaeffera (BSCH), przygotowany przez Fundację Aurea Porta oraz Bôłt Records

Realizacja wydawnictwa jest hołdem złożonym kompozytorowi w roku jego 90 urodzin.

Głębia twórczości, zmarłego w 2019 roku Bogusława Schaeffera, jest pokazana od strony „faktury w służbie formy i ekspresji”. Wydanie zawiera w środku 5 utworów i multum niespodzianek: kopia klawikordu z 1773 roku, wdomniemywane mikrotony, wątki „normatywnie” naiwne i sentymentalne.
Nagrania są udostępnione na jednej z wolnych licencji w internecie.

Utwory są wykonywane przez światowej sławy polskich pianistów, cenionych interpretatorów muzyki współczesnej – Macieja
Piszka, Andrzeja Karałowa.

1. aSa” (1973) na klawikord
2. „4H/1P” (1966) na fortepian na 4 ręce
3. „Koncert” (1951) na dwa fortepiany
4. „Dialogues” (1996) na dwa fortepiany.
5. Uneinigkeiten na dwa fortepiany (z tego jeden przestrojony mikrotonowo)

Striming:

https://dialogi.bandcamp.com/releases

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny Ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca 


Informacja RODO

Informacja RODO dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w korespondencji elektronicznej

I. Administrator danych

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie, przy ul. Bielawa 154 a, 05-520 Konstancin-Jeziorna, NIP 1230946690, REGON 017352237 wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszeń pod numerem KRS 0000036254 jest administratorem danych adresatów i nadawców wiadomości elektronicznych. Z administratorem można kontaktować się:

 1. pod adresem korespondencyjnym: ul. Marszałkowska 55/73 lok. 1a, 00-676 Warszawa,
 2. pod adresem poczty elektronicznej: aureaporta.fundacja@gmail.com

II Cele i czas przetwarzania danych osobowych

Administrator przetwarza informacje kontaktowe o nadawcach i adresatach korespondencji e-mailowej, zawarte w treści tej korespondencji, w celu:

 1. Umożliwienia kontaktu e-mailowego z administratorem oraz podejmowania kontaktu z adresatami.
 2. Dokumentowania ustaleń dokonywanych z klientami, kontrahentami, innymi osobami.
 3. Przyjmowania pism, zgłoszeń i wniosków w formie elektronicznej, np. skarg, reklamacji, innych wniosków.
 4. Ochrony przed roszczeniami oraz dochodzenia ewentualnych roszczeń.

Korespondencję przechowujemy przez rok, chyba że wiadomości zawierają treść istotną dla dochodzenia roszczeń lub ochrony przed roszczeniami, wówczas wybrane wiadomości będziemy przechowywać do 6 lat, czyli do upływu terminu przedawnienia roszczeń zgodnie z Kodeksem cywilnym.

III Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Podstawą prawną przetwarzania danych zawartych w korespondencji e-mailowej jest:

 1. Prawnie uzasadniony interes administratora danych oraz nadawców wiadomości elektronicznych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – wobec korespondencji incydentalnej, polegający na umożliwieniu kontaktu elektronicznego z administratorem.
 2. Niezbędność do realizacji umowy zawartej z naszymi klientami lub kontrahentami (art. 6 ust. 1 lit. b RODO) – w zakresie korespondencji prowadzonej w celu realizacji umowy.
 3. Dobrowolnie wyrażona zgoda – jeżeli w przysłanej korespondencji zostaną zawarte dane szczególnych kategorii. Jeżeli nadawca nie zawarł zgody w swojej korespondencji, poprosimy o jej odrębne udzielenie, gdyż jest to warunek konieczny do zgodnego z RODO przetwarzania przez nas danych szczególnych kategorii. Wyrażoną zgodę można cofnąć w każdym momencie, bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem jej przetwarzania przed jej cofnięciem.
 4. Dobrowolnie wyrażona zgoda poprzez wyraźne działanie potwierdzające – jeżeli nadawca wiadomości poprosi o udzielenie informacji dotyczących marki administratora, jego produktów lub usług, odpowiedź udzielona nadawcy będzie zawierać żądane przez nadawcę informacje, a wysłanie zapytania będzie oznaczało zgodę na przesłanie nadawcy przez administratora informacji handlowych na podany przez nadawcę adres e-mail w zakresie niezbędnym do udzielenia informacji (art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną); wyrażoną zgodę można cofnąć w każdym momencie, bez podania przyczyny, lecz informacje handlowe wysłane po wysłaniu zapytania o nie, a przed cofnięciem zgody, będą wysłane zgodnie z prawem; cofnięcie zgody może uniemożliwić udzielenie pełnej odpowiedzi na zadane pytanie.
 5. Prawnie uzasadniony interes administratora polegający na dochodzeniu roszczeń lub obrony przed roszczeniami, zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności z Kodeksem cywilnym (art. 6 ust. 1 lit. f oraz art. 9 ust. 2 lit. f RODO).

IV Odbiorcy danych osobowych zawartych w korespondencji

 1. Administrator może ujawniać treść korespondencji wyłącznie w celu dochodzenia swoich roszczeń w ramach postępowania oraz podmiotom współpracującym z administratorem na podstawie pisemnych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych, w celu realizacji określonych w umowie zadań i usług na rzecz administratora, w szczególności w zakresie obsługi poczty elektronicznej lub tradycyjnej, hostingu, obsługi IT, windykacji, usług prawnych lub doradczych, obsługi administracyjnej.
 2. Administrator nie planuje przekazywać danych osobowych do państw trzecich (tj. państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego obejmującego Unię Europejską, Norwegię, Lichtenstein i Islandię) oraz do organizacji międzynarodowych.
 3. Dane osobowe zawarte w korespondencji nie będą podlegać zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

V Prawa osób, których dane osobowe dotyczą

Z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z RODO i innych przepisów prawa, każda osoba, której dane dotyczą, ma prawo:

 1. dostępu – uzyskania od administratora potwierdzenia, czy przetwarzane są jego dane osobowe. (art. 15 RODO);
 2. do otrzymania kopii danych – uzyskania kopii danych podlegających przetwarzaniu (art. 15 ust 3 RODO);
 3. do sprostowania – żądania sprostowania dotyczących jej danych osobowych, które są nieprawidłowe, lub uzupełnienia niekompletnych danych (art. 16 RODO);
 4. do usunięcia danych – żądania usunięcia jej danych osobowych (art. 17 RODO);
 5. do ograniczenia przetwarzania – żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych (art. 18 RODO);
 6. do przenoszenia danych – (art. 20 RODO);
 7. do sprzeciwu – wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych (art. 21 RODO).

Aby skorzystać z wyżej wymienionych praw, osoba, której dane dotyczą, powinna skontaktować się, wykorzystując podane dane kontaktowe, z administratorem i poinformować go, z którego prawa i w jakim zakresie chce skorzystać.

VI Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Osoba, której dane dotyczą ma prawo wnieść skargę do organu nadzoru, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie, ul. Stawki 2, z którym można kontaktować się w następujący sposób:

 1.  listownie: ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa;
 2. przez elektroniczną skrzynkę podawczą dostępna na stronie: www.uodo.gov.pl/pl/p/kontakt;
 3. telefonicznie: (22) 531 03 00.

VII Akty prawne przywołane w klauzuli

 1. RODO – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz. UE L 2016 Nr 119, s. 1);
 2. art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz.U. 2019 poz. 123);
 3. art. 118 i n. ustawy z 23 kwietnia 1964 – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145).