10. FESTIWAL ERA SCHAEFFERA

Już po raz dziesiąty Festiwal Era Schaeffera, organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych jesiennej Warszawy.

29 września 2018 r. zapraszamy Państwa do uczestnictwa w wydarzeniu, które odbędzie się w Domu Kultury Kadr przy ul. Przemysława Gintrowskiego 32.

29 września 2018, godz. 19.00, Dom Kultury Kadr

Już po raz dziesiąty Festiwal Era Schaeffera, organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych jesiennej Warszawy.

29 września 2018 r. zapraszamy Państwa do uczestnictwa w wydarzeniu, które odbędzie się w Domu Kultury Kadr przy ul. Przemysława Gintrowskiego 32.

O FESTIWALU

ERA SCHAEFFERA to coroczny, międzynarodowy projekt Fundacji AUREA PORTA oparty o dorobek Schaeffera, zakotwiczony w Warszawie, którego celem jest przybliżenie twórczości  artysty, wciąż bardziej znanego i docenianego za granicą niż w Polsce.

Jest to Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej, wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem, skupiający wybitnych twórców polskich i zagranicznych.

Cykliczne przedstawienia są  multimedialną prezentacją twórczości muzycznej
i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera. To kontynuacja corocznych, międzynarodowych spotkań z dziełami Schaeffera i artystami różnych dziedzin: muzyki, teatru, filmu oraz  performance’u.

Tworząc Festiwal ERA SCHAEFFERA, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja AUREA PORTA przybliża postać Bogusława Schaeffera wszechstronnego twórcy – artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.

Patroni medialni Ery Schaeffera:

Co Jest Grane 24, JET LINE, EMPIK, RDC, e-teatr.pl, A.I.C.T, polmic.pl

Współorganizatorzy:

Mazowiecki Instytut Kultury, Dom Kultury KADR, Stołeczna Estrada, ZAIKS, Instytut Adama Mickiewicza, Demarco European  Art. Foundation.

Maciej Sobociński - reżyser

“ 10 Edycja Ery Schaeffera to 10 lat w świecie Bogusława Schaeffera – zamknięte w multimedialno – muzyczno – aktorską opowieść sięgającą do tego wydarzyło się przez minione lata oraz tego co Tu i Teraz. Przenikające się płaszczyzny wydarzeń zaczerpniętych z Przeszłości w zderzeniu z tym co wydarza się Dziś – nierealne, ulotne i zarazem konkretne i bolesne, zamknięte w niezmiennym, powtarzalnym i zapętlonym od lat dążeniu do nazwania Schaefferowskiego Człowieka i jego Świata. Nieprzewidywalne i zaskakujące wydarzenie przypominające Artystów związanych z Erą Schaeffera przez minione lata i świeżo przyglądające się Sobie i Swojej Kondycji w kontekście otaczającej Nas Rzeczywistości. Kumulacja zdarzeń i zderzenia Artystycznych Indywidualności w jednej przestrzeni – nigdy Nienazwanej i Niedookreślonej do końca – zawsze otwartej i inspirującej.” 

ZWIASTUN 10 EDYCJI ERY SCHAEFFERA

znakomita obsada

Artyści zagraniczni: Andy Ninvalle , Kathak Rajeev Mahavir, Kathak Yashodhan Rajeev, Bose Debolina, Jamal Souissi

Aktorzy: Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Marcel Wiercichowski, Izabela Warykiewicz, Lidia Bogaczówna

Muzycy: Marcin Wyrostek z zespołem , Michał Urbaniak, Olga Szwajgier , Artur Dutkiewicz

Tancerze: Witek Jurewicz, Lena Kowalska

Gość specjalny: Prof. Richard Demarco / promotor Tadeusza Kantora w 70 tych latach, założyciel  Fringe  Festiwalu w Edynburgu, Ambasador Prof. Schaeffera w krajach anglojęzycznych.

reżyseria i produkcja

Reżyseria: Maciej Sobociński

Produkcja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki i tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage’u. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, ale przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia, chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach.

OBSADA 10. EDYCJI FESTIWALU ERA SCHAEFFERA

MUZYCY

Marcin Wyrostek z zespołem , Michał Urbaniak, Olga Szwajgier , Artur Dutkiewicz

AKTORZY

Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Marcel Wiercichowski, Izabela Warykiewicz, Lidia Bogaczówna

TANCERZE

Witek Jurewicz, Lena Kowalska

SCENARIUSZ I REŻYSERIA

Maciej Sobociński

REALIZACJA I PRODUKCJA

Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta

BILETY

kontakt poniżej

KONTAKT

Krystyna Gierłowska
+48 606 880 830, aureaporta.fundacja@gmail.com

29 września 2018, godz. 19.00. Dom Kultury Kadr przy ul. Przemysława Gintrowskiego 32.

Obejrzyj spot Z 9 edycji ery SCHAEFFERA

BOGUSŁAW SCHAEFFER

Tworząc Festiwal ERA SCHAEFFERA, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja AUREA PORTA przybliża postać Bogusława Schaeffera wszechstronnego twórcy – artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.

Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy. Odtwórcami postaci schaefferowskich byli znani, polscy aktorzy (m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąkowiak , Waldemar Obłoza).

ZAPRASZAMY NA ERĘ SCHAEFFERA!