9. FESTIWAL ERA SCHAEFFERA

Już po raz dziewiąty Festiwal Era Schaeffera, organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych jesiennej Warszawy.

26 października 2017 r. o godzinie 19.30 ponownie zaprosimy do Studia Tęcza przy ul. Rydygiera 8 w Warszawie.

26 pażdziernika 2017, godz. 19.30, Studio Tęcza

Już po raz dziewiąty Festiwal Era Schaeffera, organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych jesiennej Warszawy.

26 października 2017 r. o godzinie 19.30 ponownie zaprosimy do Studia Tęcza przy ul. Rydygiera 8 w Warszawie.

O FESTIWALU

W interaktywnej i audiowizualnej przestrzeni teatralnej, pulsującej dramaturgicznym oraz muzycznym rytmem i tańcem, dzieła Mistrza ukazane będą w rozmaitych, zaskakujących kontekstach, pozwalających otworzyć Schaefferowski świat twórczej wyobraźni na współczesność – nowych wykonawców, nową rzeczywistość oraz miasto i jego mieszkańców.

Założeniem ERY SCHAEFFERA jest swobodna, nieskrępowana niczym – szczególnie ramami sztuki, medium, sceny czy tematu– ekspresja artystycznych idei i wymiana myśli.

Festiwal ma jednak na celu przede wszystkim promocję twórczości samego Mistrza – profesora Bogusława Schaeffera – i przybliżenie jego genialnej postaci, docenianej wciąż bardziej poza granicami kraju, szerszemu gronu rodzimych, szczególnie młodych odbiorców.

Erę Schaeffera wspierają:

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ambasada Indii w Polsce

Mecenas Festiwalu: Biedronka

Partner Strategiczny: ROBYG

Sponsorzy: METKOL PRUSZYŃSKI, Janex, Golden Tulip, Doti, Apartment4you, PORTA Drzwi, SANPLAST

Patroni Medialni: RDC, Co Jest Grane 24, empik, Jet Line, A.I.C.T. polmic.pl

Współorganizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Studio Tęcza, Stołeczna Estrada, Instytut Adama Mickiewicza, ZAIKS

Projekt dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Samorządu Województwa Mazowieckiego

Marek Frąckowiak

Oddajemy w ręce artystów i naukowców dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, zgadzając się na jego twórczą reinterpretację i włączenie w nowy kontekst. Wierzymy, że tylko tak traktowana sztuka zachowa swój żywy charakter i stanie się dynamiczną przestrzenią akcji i reakcji społeczno-kulturowej. Tak również sztukę rozumie i traktuje Bogusław Schaeffer, który niejednokrotnie był przecież inicjatorem artystycznych eksperymentów i spotkań, na nowo definiujących muzykę, teatr czy taniec.

Maciej Sobociński

Nieistniejąca Przestrzeń, Nieistniejący Ludzie… Niewidzialne Szkice pokrywające Białe karty… Otwierane przypadkowo strony odkrywające Skojarzenia, Nurty Myśli i pospieszne Notatki – dotkliwe i zaskakujące… Rzeczywistość kreowana na moment – bez żadnej Logiki – zatrzymująca zdarzenia w kadrze na przypadkową Chwilę, by zniknąć i nigdy się nie powtórzyć… Dotkliwa obserwacja wewnętrznego schaefferowskiego świata w  powiększeniu, dynamiczna podróż przez Nieistniejące spotkania i pytania – o Człowieka i jego nielogiczną, niejasną konstrukcję. Zapraszam na 9. ERĘ SCHAEFFERA.

znakomita obsada

Aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna

Muzycy: Padma Shankar, Ghatam Giridhar Udupa, Nathan Davis, Irinel Anghel, Michał Urbaniak z Zespołem, Lost Education w składzie: Patryk Zakrocki, Hanna Piosik i Paweł Szamburski.

Tancerze: Witek Jurewicz, Lena Kowalska

 

reżyseria i produkcja

Reżyseria: Maciej Sobociński

Produkcja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki i tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage’u. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, ale przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia, chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach.

OBSADA 9. EDYCJI FESTIWALU ERA SCHAEFFERA

MUZYCY

Padma Shankar, Ghatam Giridhar Udupa, Nathan Davis, Irinel Anghel, Michał Urbaniak z Zespołem, Lost Education w składzie: Patryk Zakrocki, Hanna Piosik i Paweł Szamburski)

AKTORZY

Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna

TANCERZE

Witek Jurewicz, Lena Kowalska

SCENARIUSZ I REŻYSERIA

Maciej Sobociński

REALIZACJA I PRODUKCJA

Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta

BILETY

Wstęp za zaproszeniemi (kontakt poniżej)

KONTAKT

Krystyna Gierłowska
+48 606 880 830, aureaporta.fundacja@gmail.com

26 października 2017, godz. 19.30. Studio Tęcza, ul. Rydygiera 8, Warszawa (wjazd od ul. Anny German 12).

Obejrzyj spot 8 edycji ery SCHAEFFERA

BOGUSŁAW SCHAEFFER

Urodzony w 1929 kompozytor –pisarz, grafik, teoretyk muzyki, krytyk, autor ponad 17 książek, 650 prac graficznych, 550 kompozycji muzycznych, 44 dramatów, w tym głośnego „Scenariusza dla trzech aktorów” – to z pewnością jeden z najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Fenomen Schaeffera tkwi w dużej mierze w wielowymiarowości podejmowanych przez niego interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, oraz w niezwykłej inwencji twórczej.

ZAPRASZAMY NA ERĘ SCHAEFFERA!