KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ: https://vimeo.com/432615302

4 lipca 2020 r. odbyło się wydarzenie online oparte na improwizacji inspirowanej partyturami Bogusława Schaeffera. Podczas projektu realizowanego w ramach „Kultury w sieci” aktorzy, tancerze i muzycy stworzyli niepowtarzalny performance na żywo.

Wydarzenie Schaeffer Puzzle Play 2020 było transmitowane na żywo 4.07.2020 r. na kanałach Facebook i Instagram Fundacji Aurea Porta oraz na platformie Vimeo – https://vimeo.com/432615302. Materiał jest również dostępny przez pół roku na stronie Fundacji: www.aureaporta.eu

Miejsca, w których przebywali aktorzy i inni wykonawcy – dom, garaż, ogród, ulica, park – zostały zaaranżowane zgodnie z przyjętą konwencją wokół osi dramaturgicznej projektu opartej na twórczości Bogusława Schaeffera.

Struktura działania oparta jest na elemencie zaskoczenia, który jest budowany na żywo w oparciu o założenia reżyserskie.

Każdy z aktorów w ustaleniu z reżyserem i w oparciu o rozpisany precyzyjnie scenariusz, odegrał 5 różnych fragmentów – scen lub monologów – wybranych spośród dzieł Schaeffera, które służą jako materiał do aktorskiej improwizacji. Spektakl jest rodzajem artystycznych puzzli układających się w całość w trakcie trwania akcji, która przez prawie 60 minut angażuje aktorów, tancerzy i muzyków z różnych stron świata.

– To performance teatralno-filmowy, w którym znajdzie się wszystko to, co charakterystyczne dla Schaeffera: muzyka, teatr, grafika, taniec. Nieprzewidywalny, rozsypany jak partytury Schaeffera, jak puzzle, z których składany jest pełen obraz. Kształt będzie się rodził na oczach widzów. Aktorzy nie wiedzą, kiedy ich scena się pojawi, nie znają ani kolejności scen, ani niespodzianki, które każdy z nich przygotował dla partnerów w oparciu o indywidualne scenariusze. – mówi reżyser Maciej Sobociński i dodaje: Ważne, że będziemy nie tylko w Polce, ale też w Stanach, Paryżu, Holandii. Jednorazowy performance tworzy live, którego zapis można zobaczyć przez pół roku.

W wydarzeniu udział wzieli aktorzy i tancerze:
– Lidia Bogaczówna,
– Izabela Warykiewicz,
– Marcel Wiercichowski,
– Witold Jurewicz,
– Rita Bełdzikowska,
– Hania Wiadrowska (Paryż),
– Sean Palmer

oraz polscy i zagraniczni muzycy:


– Michał Urbaniak (Warszawa),
– Michael Patches Stewart (niespodzianka),

– Nathan Davis (Nowy Jork),

– Andy Ninvalle (Amsterdam),
– Marcin Wyrostek z zespołem Corazon (Katowice),
– Małe Instrumenty (Wrocław),
– Patryk Zakrocki,
– Janusz Radek,

– Nathan Davis (Nowy Jork).

Reżyser w pełnej dyskrecji przygotował z każdym aktorem osobno jego 5 aktów do potencjalnego wykorzystania w trakcie spektaklu streamingu live. Aktorzy nie wiedząc wcześniej o tekstach i działaniach innych, reagowali na bieżąco w trakcie relacji na działania pozostałych twórców, co dodaje dramaturgii i urozmaica przebieg akcji, tworząc tym samym strukturę „tu i teraz”.

– Spektakl jest zaplanowany w taki sposób, że kompozycja zdaje się nie mieć końca, może się zapętlać, powtarzać, wprowadzać nowe postaci i wątki z zaskoczenia powodując zmienność i tym samym oddając w pełni ducha Schaefferowskiego świata. Ze scenariusza opartego na wcześniejszych założeniach reżyserskich dopiero w trakcie trwania livestreamingu odsłania się pełnia budowanego świata, uwidaczniając tym samym unikatowość projektu i niepowtarzalność każdego z przedstawień. – mówi Krystyna Gierłowska, producentka z Fundacji Aurea Porta, spiritus movens tego wydarzenia.

Schaeffer Puzzle Play 2020 jest obudowane występami na żywo muzyków budujących dramaturgię poprzez specjalnie przygotowane improwizacje nawiązujące do twórczości muzycznej Schaeffera – również zaskakujące i nieznane wcześniej pozostałym artystom. Oprawę graficzną stanowią grafiki realizowane w obrazie cyfrowym, inspirowane zapisami nutowymi oraz kolażami autorstwa Bogusława Schaeffera. Całość dopełnia realizacja multimedialnej wystawy grafik artysty.

Projekt Schaeffer Puzzle Play 2020 jest finansowany z Programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

 Informacje o Archiwum Kompozytorów Polskich w BUW :
https://www.buw.uw.edu.pl/zbiory-specjalne/gabinet-zbiorow-muzycznych/

PARTNERZY WYDARZENIA

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Katarzyna Socha – Przyjaciel Fundacji

Tel.: +48 604 486 211

e-mail: socha.katarzyna77@gmail.com