Celem realizacji zadania jest rozwój instytucjonalny, wdrożenie standardów pracy, zatrudnienie i profesjonalizacja kadry oraz usystematyzowanie planowania w odniesieniu do finansów i zasobów merytorycznych Instytutu. Realizacja działań statutowych w zakresie zdobywania nowych odbiorców przyczyni się tym samym do wprowadzenia treści związanych z polską sztuką awangardową do obiegu popkultury (m.in. badania w zakresie rozwoju publiczności). Ważnym elementem zadania będzie także rozbudowanie współpracy międzyinstytucjonalnej i artystycznej o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (np. wizyty studyjne). Planujemy rozpoczęcie prac nad platformą internetową, które docelowo będą skupiać narzędzia cyfrowe i artystów oferujących usługi nieformalnej edukacji artystycznej.
Dofinansowanie 354 000 zł, Wartość projektu 354 000 zł
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI - CENTRUM ROZWOJU SPOLECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU ROZWOJU ORGANIZACJI OBYWATELSKICH NA LATA 2018-2030 PROO
Zadanie jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2022r., mających na celu stworzenie infrastruktury na potrzeby realizacji oferty kulturalnej, promocji twórczości oraz zachowania spuścizny - materiałów papierowych, rękopisów dzieł (partytury, grafiki, teksty) Bogusława Schaeffera.Ideą powołania do życia Instytutu i Domu Pracy Twórczej im. Bogusława Schaeffera jest ochrona i promocja bogatej i różnorodnej twórczości artysty oraz wspieranie polskich artystów młodego pokolenia - wywodzących się lub wpisujących w założenia filozofii twórcy - wszechobecnej, żywej sztuki w jej multidyscyplinarnej odsłonie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
W ramach projektu realizowanego w 2024r. opracowano blisko 20000 stron pochodzących z prywatnego archiwum Bogusława Schaeffera. W efekcie, wyselekcjonowano i opublikowano ponad 5000 stron kompozycji i tekstów. Archiwizacja obiektów fizycznych miała miejsce w siedzibie Fundacji oraz Instytucie Teatralnym. Cyfrowe odzwierciedlenia obiektów. można znaleźć m.in. na stronie: https://www.boguslawschaeffer.pl/pl/work/
Dzięki temu, bogaty artystyczny dorobek wybitnego polskiego kompozytora i dramatopisarza, jednego z najoryginalniejszych twórców przełomu XX i XXI wieku, zyskuje prezentację na miarę wieku XXI, co zostało dostrzeżone między innymi przez University of Southern California Thornton School of Music Polish Music Center.
Postęp prac i staranność opracowania materiałów jest zasługą duetu: Konrada Jelińskiego - wieloletniego współpracownika FPS AUREA PORTA, do którego dołączył Filip Gołdanowski (ur. 2008).
Projekt Digitalizacja i inwentaryzacja materiałów pochodzących z archiwum Bogusława Schaeffera – cz. III dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Projekt realizowany w latach 2022-2024 w ramach programu Edukacja kulturalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obejmował realizację ponad 190 godzin warsztatów dedykowanych dzieciom, młodzieży i pedagogom. W oparciu o twórczość Bogusława Schaeffera, koncepcję teatru instrumentalnego oraz partytur graficznych oswajaliśmy praktyki muzycznej awangardy. Projekt zrealizowany we współpracy z zespołem Małe Instrumenty Pawła Romańczuka. Materiały edukacyjne dostępne są: TUTAJ
Projekt Awangardowa Edukacja Kulturalna Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2022r., mających na celu stworzenie infrastruktury na potrzeby realizacji oferty kulturalnej, promocji twórczości oraz zachowania spuścizny - materiałów papierowych, rękopisów dzieł (partytury, grafiki, teksty) Bogusława Schaeffera. Ideą powołania do życia Instytutu i Domu Pracy Twórczej im. Bogusława Schaeffera jest ochrona i promocja bogatej i różnorodnej twórczości artysty oraz wspieranie polskich artystów młodego pokolenia - wywodzących się lub wpisujących w założenia filozofii twórcy - wszechobecnej, żywej sztuki w jej multidyscyplinarnej odsłonie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.